CERN - dni otwarte

CERN - wewnątrz tunelu LHC
W tunelu Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC)

W sobotę 28 i niedzielę 29 września CERN udostępni swoje podziemne instalacje. Od 9:00 do 20:00 zwiedzający będą mieli sposobność spotkać się z naukowcami, inżynierami i technikami i zobaczyć ich narzędzia pracy w największym laboratorium fizyki cząstek elementarnych na świecie. Będą demonstrowane odkrycia naukowe dokonane w CERN-ie, ale także niezwykłe urządzenia, które je umożliwiły.

Na powierzchni, szczególnie godne polecenia jest laboratorium produkujące antymaterię, laboratoria kryształów i kriogeniczne oraz gigantyczne magnesy. Pod ziemią będzie można zwiedzać Wielki Zderzacz Hadronów (LHC Large Hadron Collider) – największy akcelerator na świecie.

Dni Otwarte CERN zostały zorganizowane w okresie tzw. Długiego Przestoju (ang: Long Shutdown) akceleratorów, podczas którego dokonywane są niezbędne modernizacje tak, aby LHC mógł pracować przy jeszcze wyższych energiach po ponownym rozruchu w 2015 roku.

Internetowa rezerwacja bezpłatnych będzie dostępna od połowy sierpnia.

W ciągu dwóch Dni Otwartych CERN spodziewa się około 100,000 zwiedzających. Udostępnione będą darmowe parkingi, skąd mikrobusy będą zabierać zwiedzających. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: www.cern.ch/opendays2013.

Poza Dniami Otwartymi zaplanowano jeszcze trzy inne wydarzenia.

27 września, CERN będzie świętował swoje odkrycia wraz z instytucjami współpracującymi i partnerami w przemyśle.

27 września wieczorem będzie miało miejsce wydarzenie zatytułowane „Origins 2013”, retransmitowane w Internecie jako część Europejskiej Nocy Naukowców, organizowanej z inicjatywy Komisji Europejskiej. Wezmą w nim udział wybitni uczeni, w tym laureaci Nagrody Nobla. Będą wyjaśniać wielkie przełomy w nauce prowadzące do zrozumienia tego co nieskończenie wielkie i tego co nieskończenie małe. Te dwa kierunki poszukiwań zbiegają się w jeden obraz pozwalający nam lepiej zrozumieć pochodzenie Wszechświata.

Wydarzenie będzie transmitowane z CERN, siedziby UNESCO w Paryżu i placu Salaborsa w Bolonii.

Naukowcy będą też, wraz z niewielkimi grupami zwiedzających, uczestniczyć w czymś w rodzaju „naukowego speed dating”. To wydarzenie, na które trzeba się osobno zapisać, jest organizowane we współpracy z włoskim Istituto Nazionale di Astrofisica (Narodowym Instytutem Astrofizyki), Europejską Agencją Przestrzeni Kosmicznej (ESA), Europejskim Południowym Obserwatorium (ESO) i UNESCO, pod patronatem Komisji Europejskiej. Więcej informacji na temat „Origins 2013” można znaleźć na stronie:  www.origins2013.eu.

30 września pracownicy i użytkownicy CERN są zaproszeni na przyjęcie ”Bosons & More”. Tego wieczoru Alan Parsons Live Project zagra na specjalnym koncercie przy akompaniamencie Orchestre de la Suisse Romande.

Pod koniec sierpnia na stronie Dni Otwartych CERN pojawi się konkurs dla szerokiej publiczności z 500 wejściówkami na koncert jako pulą nagród.

Więcej informacji o Dniach Otwartych:
www.cern.ch/opendays2013

Więcej informacji o Origins 2013:
www.origins2013.eu

 

Image: 
CERN - wewnątrz tunelu LHC
CERN - podziemny tunel LHC (Large Hadron Collider) o dł. 27 km