Dachy stadionów to przykład dobrego użycia OZE

Dach brazylijskiego stadionu Novo mineirão aérea zamieniony w elektrownię
Brazylijski stadion Novo Mineirão Aérea z panelami fotowoltaicznymi na dachu - fot. Luan S. R. na licencji CC

Użycie dachów do montowanie paneli fotowoltaicznych to dobry przykład zastosowania odtwarzalnych źródeł energii, zwłaszcza gdy dachy mają wielkie powierzchnie. Oto dwa przykłady:

  • Dzięki zamonotowaniu paneli fotowoltaicznych na dachu stadion Novo Mineirão Aérea będzie pierwszym w Brazylii obiektem piłkarskim, zasilanym energią słoneczną. Będzie dostarczać prąd do całego miasta, a w trakcie samego turnieju energia posłuży do zasilania stadionu.
    Więcej informacji>>>
    Zobacz zdjęcia >>>
  • Również Holendrzy zainstalują panele słoneczne na dachu stadionu Amsterdam ArenA.
    Więcej informacji>>
    Zdjęcia>>>

Stosowanie takich rozwiązać może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie na energię elektryczną produkowaną przez elektrownie stanowiące podstawę energetyczną systemu. Oczywiście w podstawie muszą pracować elektrownie działające stabilnie, a więc jądrowe lub zasilane paliwami kopalnymi, ale może ich być mniej.

Warto zauważyć, że stosowanie paneli fotowoltaicznych na dachach dużych obiektów może odciążać system energetyczny kraju i dawać istotne oszczędności bez zajmowania znacznych obszarów i niszczenia środowiska naturalnego. Dachy i tak istnieją, i tak mają swoją powierzchnię.

Image: 
Dach brazylijskiego stadionu Novo mineirão aérea zamieniony w elektrownię