Mamy niewielki wybór, jeżeli chodzi o przyszłość polskiej energetyki

Budynek główny Politechniki WrocławskiejBudynek główny Politechniki Wrocławskiej (fot. Beata Zdyb - na licencji Creative Commons)

Podczas panelu "Przyszłość energetyczna Polski" na Politechnice Wrocławskiej prof. Jacek Malko przypomniał, że obecnie bez poważniejszych inwestycji w wydobycie, węgla brunatnego wystarczy w Polsce na 30 lat.

Polska importuje rocznie kilkanaście milionów ton węgla kamiennego więc nie jest pod tym względem samowystarczalna. Dalsze rozwijanie energetyki węglowej to nie tylko budowa nowych elektrowni, lecz również inwestycje w rozwój kopalń, które - zarówno w przypadku węgla kamiennego, jak i brunatnego brunatnego napotykają na kolosalne sprzeciwy społeczności lokalnych.

Zatem rozwój nie tylko energetyki jądrowej, lecz również węglowej wymaga olbrzymich nakładów.

Prof. Malko uważa, że: "energetyka jądrowa z wielu względów, w tym również cywilizacyjnych, jest rozwiązaniem znacznie korzystniejszym, aniżeli alternatywy, które możemy budować w oparciu o inne surowce".

Panel dyskusyjny „Przyszłość energetyczna Polski” został zorganizowany przez studenckie koła naukowe „Płomień” i „Allin”  z wydziałów Mechaniczno-Energetycznego i Chemii Politechniki Wrocławskiej.

Źródło: serwis informacyjny cire.pl

Budynek główny Politechniki Wrocławskiej