O kosztach elektrowni jądrowych i odnawialnych źródeł energii na VII Forum Energetycznym w Sopocie

Koszt budowy EJ w Polsce, dopłaty do OZE w Polsce, roczne dopłaty do OZE w Niemczech (mld zł)

Podczas VII Forum Energetycznego w Sopocie (29.11 - 1.12.2012) prof. Strupczewski zwrócił uwagę, że Polsce są potrzebne różne rodzaje energii, które nie powinny być sobie przeciwstawiane. Dodał, że:

  • "energia atomowa jest często atakowana za strasznie wysokie koszty...", a w rzeczywistości "odnawialne źródła energii naprawdę dużo kosztują..." i należy ..."prostować fałszywą tezę, że OZE są bezpłatne, bo wiatr i słońce są za darmo".
  • odnawialne źródła energii "przynajmniej w Polsce, same żyć nie mogą, bo nie są źródłami o ciągłym dostarczaniu mocy".
  • w Polsce do 2020 r. do odnawialnych źródeł energii musi być dopłacone 76 mld zł, a w następnych latach dopłata będzie wynosić ok. 10-11 mld zł rocznie. Dla porównania podał, że cały dług ministerstwa zdrowia wynosi ok. 10 mld zł.

Należy zaznaczyć, że przewidywany koszt pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, to 55-60 mld zł, a Niemcy w roku 2013 mają dopłacić do OZE nieco ponad 20 mld euro czyli ok. 82,6 mld zł.
Dyrektor firmy Areva Polska Adam Rozwadowski porównał podczas debaty koszty energii z OZE i jądrowej: we Francji elektrownie jądrowe dostają 42 euro za MWh, w Niemczech farma wiatrowa na morzu za energię dostaje 190 euro za MWh. "Obie ceny są aktualne, uchwalone w ub. roku" - dodał.

Miejsce: 
Image: 
Koszt budowy EJ w Polsce vs. dopłaty do OZE w Polsce i RFN