Wielka Brytania chce sama decydować o sposobie walki z emisją CO2

Serce Londynu —: Tower of London
Tower - serce Londynu.
Rządowi brytyjskiemu coraz mniej podoba się kosztowne popieranie energetyki odnawialnej - fot. z zasobów Wikimedia Commons

Jak podaje polska gazeta internetowa w Wielkiej Brytanii www.elondyn.co.uk (powołując się na PAP), rząd Davida Camerona sprzeciwia się wprowadzeniu wiążącego celu dla energetyki odnawialnej. Proponuje ustanowienie ogólnego celu redukcji emisji gazów cieplarnianych, pozostawiając poszczególnym krajom swobodę wyboru środków realizacji.

Jest to zgodne z ostatnimi decyzjami brytyjskiego rządu, zakładającymi znaczące wsparcie dla energetyki opartej na gazie, stopniowe likwidowanie dopłat do odnawialnych źródeł energii, a przede wszystkim kontynuację inwestycji w energetykę jądrową i czyste technologie węglowe.

Rząd może przy tym liczyć na wsparcie europejskiego przemysłu, borykającego się ze wzrostem kosztów energii w UE i silną konkurencją producentów z krajów pozaeuropejskich.

26.05.2013 Edward Davey, sekretarz brytyjskiego Departamentu ds. Energii i Zmian Klimatu poparł ideę unijnego celu 50% redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku w stosunku do poziomu z roku 1990 przy jednoczesnym sprzeciwie wobec planów określenia minimalnego udziału energetyki odnawialnej w europejskim miksie energetycznym.

Podkreślił, że każdy kraj członkowski powinien mieć prawo do wyboru własnej drogi dojścia do tego celu.

Miejsce: 
Dziedzina: 
Image: 
Serce Londynu - Tower of London