PWR

Jak wygląda praca w elektrowni jądrowej?

Tak będzie wyglądać fińska el. jądrowa Olkiluoto po wybudowaniu nowego reaktora EPR

Odp: Jak w każdym zakładzie typu High-Tech. Organizacja pracy, wymagania co do wykształcenia i doświadczenia zawodowego personelu, wymogi bezpieczeństwa w energetyce jądrowej są bardzo wysokie...

Typ: 

Podsumowanie i analiza awarii elektrowni TMI

Podsumowanie zdarzeń:

 • Rdzeń reaktora utracił chłodzenie wodne, został osuszony i przegrzany, jedna trzecia paliwa stopiła się.
 • Obudowa bezpieczeństwa zachowała szczelność zgodnie z projektem. Pomimo stopienia jednej trzeciej rdzenia, również i zbiornik ciśnieniowy reaktora zachował szczelność. Stopione paliwo pozostało wewnątrz zbiornika.
  Typ: 

  Ujemny współczynnik reaktywności temperaturowej - naturalne sprzężenie zwrotne regulujące moc reaktorów PWR i BWR

  Reaktywność ujemna - naturalne sprzężenie zwrotne regulujące moc

  Chłodzone i moderowane wodą reaktory PWR i BWR dominują w energetyce jądrowej na całym świecie. Cechą, która istotnie przyczyniła się do ich popularności jest ujemny współczynnik reaktywności temperaturowej lub reaktywności przestrzeni parowych, który oznacza naturalny spadek mocy przy wzroście temperatury wewnątrz reaktora. Takie naturalne sprzężenie zwrotne zapewnia stabilność pracy reaktora.

  Typ: 

  Porównanie PWR i BWR

  Schemat reaktora PWR
  Schemat reaktora BWR

   

  Typ: 

  Reaktory lekkowodne są najważniejsze dla gospodarki

  PWR i BWR - 90% prądu z atomu

   

  Dla energetyki światowej najważniejsze są reaktory lekkowodne (LWR - Light Water Reactor), które stanowią razem ponad 82% wszystkich działających reaktorów i produkują 89,5% energii elektrycznej wytwarzanej przez energetykę jądrową. W reaktorach LWR chłodziwem i moderatorem jest zwykła woda.

  Reaktory lekkowodne dzielimy na dwa typy:

  Typ: 

  Rdzeń reaktora PWR

  Kaseta paliwowa reaktora PWR
  Pastylka, pręt i zestaw paliwowy

  Kaseta paliwowa reaktora PWR

  Typ: 

  Zbiornik reaktora PWR

  Zbiornik reaktora PWR

  Zbiornik reaktora jest nazywany ciśnieniowym, gdyż przez wiele lat, podczas normalnej pracy elektrowni, musi wytrzymywać wysokie ciśnienia do 160 atm. Dlatego grubość jego ścian wynosi od 10 do 20 cm. Musi także być odporny na wysokie temperatury do 350oC.

  Typ: 

  Informacje ogólne o PWR

  Obieg pierwotny i wtórny oraz chłodzenie reaktora PWR

  Popularność reaktorów PWR

  Na świecie dziala 435 reaktorów energetycznych. 272 z nich, czyli aż 62%, to reaktory wodne ciśnieniowe (PWR - Pressurized Water Reactor). Są dwie zasadnicze przyczyny tej popularności: bezpieczeństwo i zaszłości historyczne.

  Typ: 

  Jak działa elektrownia jądrowa?

  Schemat elektrowni jądrowej z reaktorem PWR
  Schemat elektrowni jądrowej z reaktorem BWR

  Wbrew powszechnemu mniemaniu elektrownia jądrowa nie różni się wiele od znanej nam od dziesiątków lat konwencjonalnej elektrowni cieplnej. Tylko palenisko jest inne – zamiast kotła węglowego, gazowego lub opalanego innym paliwem kopalnym, mamy reaktor jądrowy, który z niewielkiej ilości paliwa jądrowego wytwarza olbrzymią energię.

  Typ: 
  Subscribe to RSS - PWR