USA

Odtajniono zdjęcia z montażu i załadunku pierwszych bomb atomowych

Hiroszima i Nagasaki, na które spadły pierwsze na świecie bomby atomowe

Rząd Stanów Zjednoczonych udostępnił znaczną liczbę dotychczas supertajnych zdjęć przedstawiających montaż i transport pierwszych bomb atomowych zrzuconych na Hiroszimę i Nagasaki.

Typ: 

Energetyka jądrowa może nieco droższa, ale stabilniejsza od gazowej

W perspektywie 60 lat koszty energetyki jądrowej będą prawdopodobnie nieco wyższe, ale stabilniejsze. Dla gazu zakres niepewności jest szerszy

W USA przeprowadzono probabilistyczne porównanie ryzyka związanego z inwestowaniem w energetykę gazową i jądrową. Oceniono koszt produkcji 1 MWe w obu typach elektrowni z uśrednieniem na 60 lat, czyli przewidywany okres eksploatacji elektrowni jądrowych.

Typ: 

Podsumowanie i analiza awarii elektrowni TMI

Podsumowanie zdarzeń:

 • Rdzeń reaktora utracił chłodzenie wodne, został osuszony i przegrzany, jedna trzecia paliwa stopiła się.
 • Obudowa bezpieczeństwa zachowała szczelność zgodnie z projektem. Pomimo stopienia jednej trzeciej rdzenia, również i zbiornik ciśnieniowy reaktora zachował szczelność. Stopione paliwo pozostało wewnątrz zbiornika.
  Typ: 

  Co się stało w Three Mile Island?

  Schemat elektrowno Three Mile Island

   

  28 marca 1979r. nastąpiło częściowe stopienie rdzenia w drugim reaktorze EJ Three Mile Island. Zbiornik reaktora przetrzymał awarię, obudowa bezpieczeństwa również. Nikt nie zginął, straty ograniczyły się do zniszczenia prawie nowego reaktora ze sprzętem towarzyszącym i kosztów krótkotrwałej i zbędnej ewakuacji oraz jeszcze nieskończonego demontażu uszkodzonej części elektrowni.

  Ale skutki niematerialne były znaczne. Odżyły wielkie obawy i energetyka jądrowa zaczęła znów straszyć ludzi, którzy zdawało się już do niej przywykli.

  Typ: 

  Elektrownia jądrowa Three Mile Island

  Elektrownia TMI obecnie

   

  28 marca 1979r. nastąpiło częściowe stopienie rdzenia w drugim reaktorze EJ Three Mile Island. Była to najpoważniejsza w historii awaria reaktora PWR i wywołała w USA i na świecie powszechne obawy wobec energetyki jądrowej. Po tej awarii społeczne poparcia dla rozwoju energetyki jądrowej spadło na długie lata z 70% do 50%.

  Typ: 

  Elektrownie jądrowe wytrzymały uderzenie huraganu Sandy i zapewniły prąd dla rejonów zniszczeń

  Huragan Sandy

  Elektrownie jądrowe w USA udowodniły swą odporność. Po uderzeniu huraganu Sandy nie było żadnego zagrożenia jądrowego.
  W wielu rejonach zniszczeń to właśnie elektrownie elektrownie jądrowe zapewniły ciągłość dostaw prądu.

  Elektrownia jądrowa Kewaunee ofiarą gazu łupkowego

  Elektrownia jądrowa Kewaunee zostanie zamknięta

  Firma Dominion ogłosiła zamknięcie swojej elektrowni jądrowej w stanie Wisconsin z powodów ekonomicznych. Elektrownia Kewaunee z reaktorem PWR o mocy 566 MWe została uruchomiona 8 kwietnia 1974 i po ostatnim przedłużeniu licencji mogła pracować do 2033.

  Świat po awarii

  Subscribe to RSS - USA